Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Vybrali jsme nejčastěji kladené dotazy k tepelným čerpadlům země - voda od návštěvníků našeho webu a seřadili je do tří tematických oblastí.
Obecné otázky k tepelným čerpadlům země - voda
-
Jak přesně funguje tepelné čerpadlo? Zajímavá vás, na jakém principu funguje tepelné čerpadlo? Podívejte na detailní popis principu fungování tepelného čerpadla, který pochopí i naprostý laik.
-
Jaké jsou hlavní výhody zemních tepelných čerpadel oproti vzduchovým čerpadlům?
Mezi hlavní výhody zemních tepelných čerpadel (země – voda) v porovnání se vzduchovými tepelnými čerpadly (vzduch – voda) patří:
- vyšší a stabilní výkon
- dlouhá životnost
- nižší spotřeba elektřiny (až o 30 %)
- možnost pasivního chlazení (pro vrty)
- technická spolehlivost
- netrpí námrazou výparníku
- tichý a bezúdržbový provoz
Naopak hlavní nevýhodou tepelných čerpadel země – voda bývá vyšší pořizovací cena.
-
Mám starší dům. Musím kvůli zamýšlenému tepelnému čerpadlu měnit radiátory a pořídit podlahové topení?
Pro provoz tepelného čerpadla není zapotřebí mít v objektu podlahové vytápění. I s radiátory může tepelné čerpadlo dobře fungovat. Je třeba posoudit velikost radiátorů (teplosměnné plochy). Teplota topné vody z tepelného čerpadla může být maximálně 55-60 °C, s tím je třeba kalkulovat. Čím nižší teplota otopné vody (větší teplosměnné plochy), tím vyšší účinnost systému.
Je tepelné čerpadlo vhodné pro starší domy?
Více o možnostech tepelných čerpadel země / voda pro rodinné domy
-
Mohu v současné době využít dotaci na tepelné čerpadlo země – voda? Jistě, že ano! Dotační program nese název Nová zelená úsporám. Jeho vypisovatelem je Ministerstvo životního prostředí a administrovaný je Státním fondem životního prostředí ČR. Program je zaměřený na úspory energie a obnovitelné zdroje energie v rodinných a bytových domech. Žádosti o tuto dotaci jsou přijímány na základě časově omezených výzev. Zde naleznete formulář k podání žádosti o Novou zelenou úsporám a důležité termíny. S vyplněním žádosti a bližšími informacemi o tepelných čerpadlech země - voda vám samozřejmě rádi poradíme.
-
Můžeme pomocí tepelného čerpadla země – voda vytápět i bazén? Ano. Tepelné čerpadlo běžně slouží k přípravě teplé vody. Stejně tak může ohřívat i vodu v bazénu. Je však důležité, aby celý systém byl správně dimenzován. Tepelná čerpadla běžně ohřívají vodu v krytých nebo otevřených bazénech u rodinných domů, ale i ve velkých veřejných bazénech. Vice se můžete dočíst v našem článku o tepelných čerpadlech pro bazény.
-
Jaká je průměrná doba návratnosti investice do systému tepelného čerpadla země – voda u rodinného domu?
Ekonomická návratnost investice do zemních tepelných čerpadel závisí zejména na tom, s jakým zdrojem jej porovnáváme. Dalším významným kritériem je celková spotřeba tepla, případně chladu.
U běžných RD se návratnost pohybuje v rozmezí 10-ti a více let, při současných cenách elektrické energie. Ta ovšem stále roste a je víceméně jisté, že dále bude strmě stoupat, což návratnost tohoto zdroje výrazně zkrátí. U větších administrativních objektů, kde je potřeba i chladit, bývá návratnost zpravidla v rozmezí 7-10-ti let.
Přečtěte si celý článek o návratnosti investice do tepelného čerpadla
-
Jaká je životnost celého systému tepelného čerpadla země – voda?
U kvalitních tepelných čerpadel, která jsou správně dimenzovaná a bylo použito kvalitní vystrojení primárního okruhu, je ověřená životnost více než 20 let. Poté lze generální opravou chladícího okruhu tepelné čerpadlo vesele a bezproblémově provozovat řadu dalších let.
Životnost primárního okruhu (vrty, kolektory) je při správném návrhu teoreticky neomezená (uvažuje se s životností 80 a více let). Více o životnosti tepelných čerpadel... -
Jaká je optimální kombinace zdrojů „zelené“ energie společně se zemním tepelným čerpadlem? Tepelné čerpadlo lze zkombinovat např. se solárními kolektory. Finanční úspora, která je dosažená pomocí solárního systému připojeného na tepelné čerpadlo však bývá mnohdy poměrně nízká a je potřeba pečlivě zvážit, zdali se vůbec vyplatí.
-
Lze mezi sebou zkombinovat různé systémy tepelného čerpadla země-voda (např. vrt a GEK)? Kombinace různých systémů tepelného čerpadla je možná. Důležitý je ovšem nejen samotný návrh, ale i následná nastavení a regulace systému, aby vše fungovalo správně.
Vrty pro tepelná čerpadla země – voda
-
Je možné vrtat všude a do jakéhokoli podloží?
V naprosté většině území ČR je možné geotermální vrty provádět. Jsou lokality vhodnější a méně vhodné z hlediska realizace. Záměr je vždy nutné posoudit odborníkem (hydrogeologem). Existují lokality typicky lázeňské oblasti a ochranná pásma vodních zdrojů, kde jsou tyto záměry zcela vyloučeny nebo omezeny (omezení hloubky vrtu).
-
Podle čeho se určuje hloubka vrtu pro systém tepelného čerpadla? Hloubku vrtu ovlivňuje spousta faktorů. Těmi zásadními jsou velikost, vlastnosti a provoz objektu a samozřejmě vlastnosti podloží, ve kterém bude vrt umístěn. V určitých oblastech jsou omezení hloubky vrtu ze strany úřadů/ochranných pásem. Z tohoto důvodů může být následně místo jednoho hlubšího vrtu vyvrtáno více mělčích vrtů.
-
Jak jsou vrty pro tepelná čerpadla prostorově náročné?
Vrty samotné nijak prostorově náročné nejsou. Je však důležité, již při návrhu jejich umístění, brát v potaz budoucí stavby, stromy apod., aby byl návrh a následně projekt přizpůsoben. Není vhodné nad vrty nebo v jejich těsné blízkosti sázet stromy nebo budovat novostavby, protože je zde riziko poškození potrubních částí vrtu a jeho dopojení. Na místech, kde jsou umístěny vrty je možné např. parkovat auta. Mnohdy se dají vrty umístit pod samotný objekt, který tepelná čerpadla využívá.
Veškerá technologie je umístěna pod povrchem země. K záhlaví vrtů není zapotřebí přístup, tudíž není nutné instalovat jímky nad jednotlivé vrty. Jediným přístupným místem je sběrná jímka, případně rozdělovač/sběrač, při realizaci více vrtů, která slouží ke sloučení vrtů. Dále je pak vedena pouze dvojice potrubí až do technické místnosti.
-
Jaké náležitosti potřebuji, abych mohl nechat udělat vrt pro tepelné čerpadlo na svém pozemku?
Záměr je možné zhotovit na základě povolení, které vydá místně příslušný stavební úřad a odbor pro životní prostředí. Tyto úřady budou požadovat náležitou projektovou dokumentaci s hydrogeologickým posudkem. Se vším vám samozřejmě rádi poradíme, nebo vyřešíme za vás.
-
Jak se průměrně pohybuje cena hlubokého vrtu?
Cenu vrtu pro tepelné čerpadlo ovlivňuje několik faktorů. Jedná se především o typ podloží, přičemž u stabilního podloží jsou vrty levnější. Dále cenu vrtu ovlivňuje hloubka, do které je potřeba vrtat a průměr samotného vrtu. Běžné ceny vrtů pro tepelná čerpadla se pohybují kolem 950 Kč/m bez DPH. Je ovšem třeba k ceně připočítat náklady na dopravu + napojení do strojovny, včetně zemních prací. Konečná cena se tak stanovuje individuálně.
-
Kolik vrtů potřebuji pro průměrně velký rodinný dům? Hloubka a počet vrtů je ovlivněn mnoha faktory. Návrh pro standardní rodinný dům se pohybuje od jednoho do dvou vrtů s hloubkou od 70 do 125 m. Pro nejčastěji řešený rodinný dům o velikosti cca 120-130 m2 v dnes už běžném nízkoenergetickém standardu postačí zpravidla jeden vrt o hloubce do 100 m.
-
Mohu prostřednictvím vrtu pro tepelné čerpadlo v létě chladit? A jak to funguje?
Většina lidí samozřejmě ví, že se tepelné čerpadlo používá k topení a ohřevu vody. Ne zcela všichni ale vědí, že tepelná čerpadla země – voda lze běžně využít i aktivnímu a pasivnímu chlazení objektů. V případě ekonomicky šetrnějšího, ale méně efektivního pasivního chlazení se jedná o provoz, při kterém je využíván pouze přirozený tok tepla z teplejšího zdroje (obytný prostor) do studenějšího (zemní kolektor nebo vrt). U efektivnějšího aktivního chlazení se jedná v podstatě o reverzní chod tepelného čerpadla. Více o chlazení tepelným čerpadlem.
-
Jaká je životnost vrtu pro tepelné čerpadlo? Životnost primárního okruhu (vrty, kolektory) je při správném návrhu teoreticky neomezená (uvažuje se s životností 80 a více let).
-
Jaké údaje potřebujete znát pro zpracování nabídky na vrt pro tepelné čerpadlo?
V první fázi zadání potřebujeme znát:
- Přesnou adresu vašeho domu
- Tepelnou ztrátu vašeho domu
- Počet osob pro přípravu teplé vody (pokud má být pomocí tepelného čerpadla připravována)
- Informaci, zda se uvažuje i s chlazením, či jiné spotřebě tepla (bazén)
- Ideálně základní situační výkres a půdorysy objektu
Pokud tyto všechny udaje znáte, tak můžete vyplnit tento formulář, a my vám nabídku na systém tepelného čerpadla země - voda vypracujeme.
Zemní kolektory pro tepelná čerpadla země – voda
-
Záleží na orientaci pozemku (zahrady) při instalaci zemního kolektoru tepelného čerpadla?
Záleží. Více osluněný pozemek má vyšší teplotu zeminy než pozemek zastíněný (například severní svah). Nicméně s přihlédnutím na umístnění zemního kolektoru již při návrhu lze využít i tyto plochy jako primární zdroj pro tepelná čerpadla.
-
Musí být zahrada rovná, nebo lze zemní kolektor instalovat i do svahu? Zemní plošný kolektor je možné instalovat i do svahu. Je však zapotřebí držet se základního pravidla, kdy sběrná jímka, případně rozdělovač/sběrač, musí být umístěny v nejvyšším bodě a jednotlivé smyčky kolektoru musí být instalovány ve spádu směrem ke koncům smyček. Jakmile v jakékoliv části smyčky došlo ke stoupání a následnému klesání, docházelo v těchto místech k zavzdušňování a kolektor by byl nefunkční.
-
Jak velká musí být zahrada pro instalaci zemního plošného kolektoru?
Velikost zemního plošného kolektoru a s tím spojená velikost pozemku je závislá na mnoha faktorech. Těmi zásadními jsou velikost, vlastnosti a provoz objektu a samozřejmě vlastnosti podloží, ve kterém bude plošný kolektor umístěn.
Pro nejčastěji řešený rodinný dům, o velikosti cca 120-130 m2 v dnes už běžném nízkoenergetickém standardu, postačí plocha kolektoru cca 250 m2. -
Musí být zahrada pro zemní plošný kolektor úplně prázdná?
V místech, kde je instalován zemní plošný kolektor se nedoporučuje sázet vzrostlé stromy a plánovat jakoukoliv výstavbu se základy. Stejně tak pod zpevněnými plochami typicky terasy není vhodné kolektor umisťovat (malá regenerace zastíněného kolektoru).
-
Jaké údaje potřebujete znát pro zpracování nabídky na zemní kolektor?
- Přesnou adresu vašeho domu
- Tepelnou ztrátu vašeho domu
- Počet osob pro přípravu teplé vody (pokud má být pomocí tepelného čerpadla připravována)
- Informaci, zda se uvažuje i s chlazením, či jiné spotřebě tepla (bazén)
- Ideálně základní situační výkres a půdorysy objektu
- Z důvodu většího rozsahu zemních prací je dobré mít k dispozici závěry z IGP nebo HG posudku, abychom včas odhalili možné komplikace s těžitelností podloží.
-
Mám před domem pěknou rovnou zahradu, ale rostou mi tam stromy, kterých se nechci zbavit. Je možné místo zemního kolektoru instalovat geotermální energetické koše? Využít geotermální energetické koše místo zemního plošného kolektoru je samozřejmě možné, investiční náklady jsou však u tohoto systému vyšší. Systém košů je vhodné realizovat v oblastech s vysokou hladinou podzemní vody, ideálně s vetší propustností (typicky bývalá koryta řek, oblasti v těsné blízkosti vodotečí), kde je možné využít potenciálu dynamiky podloží. Zde je ideální uplatnění tohoto systému.
-
Jak hluboký výkop je nutný pro zemní kolektor?
Optimální hloubka výkopu se pohybuje mezi 1,2 -1,5 m. Při nižších hloubkách hrozí snížená účinnost z hlediska zimních mrazů, při větších hloubkách kolektory hůře přirozeně regenerují.
Kvalitní tepelné čerpadlo je jen polovina úspěchu
Požadujte i kvalitní příslušenství a vystrojení pro své tepelné čerpadlo! Jen tak dosáhnete maximálního výkonu a životnosti celého systému tepelného čerpadla.
Nenašli jste zde odpověď na svou otázku? Zeptejte se nás. Odpovíme vám co nejdříve.