Upravit stránku

Lokalita: Brno

Prestižní projekt společnosti GEROtop v oblasti geotermie

Jedna z nových dominant moravské metropole, 111 metrů vysoká AZ Tower, se ve středu 26. června 2013 slavnostně otevřela veřejnosti.

Po dvou letech od začátku stavby tak začíná fungovat nejvyšší budova v republice a současně jeden z nejmodernějších multifunkčních objektů.

Při stavbě mrakodrapu bylo použito celkem dva tisíce tun železa a 20 tisíc metrů krychlových betonu, bílooranžová stavba je zapuštěna dvě patra pod zem a ční 30 pater vysoko. Nabízí přes 17 tisíc metrů obchodních, kancelářských a rezidenčních ploch a v garážích zaparkuje 272 aut.

Na začátku roku 2010 byla společnost GEROtop oslovena pro pomoc při návrhu systému akumulace tepla a chladu do základů budovy. Bylo pro nás výzvou podílet se na přípravě zamýšlené budovy AZ Tower, která měla být nejvyšší na území české republiky.

Velmi obtížné bylo navrhnout systém do budovy, která byla již projekčně dotažena, a s využitím energetických pilot pro aktivaci, se neuvažovalo. Nakonec se nám podařilo do již tak složitých základů protkat více, jak 10 km potrubí, které funguje jako výměník. Spolu s tepelnými čerpadly o výkonu téměř 200 kW systém energetických základů zajistí významnou část potřeb pro vytápění a chlazení.

Celkové provozní úspory budou značné. Při studii proveditelnosti se uvažovalo o reálné návratnosti systému mezi 5 – 7 rokem provozu.

Celý návrh, dimenzování a dodávku provedla společnost GEROtop v rekordně krátkém čase.


Chcete více informací k tomuto projektu?

  • Vyplněním Města / PSČ se váš dotaz dostane rychleji ke správnému obchodně technickému zástupci, který vás případně kontaktujte pro upřesnění informací.